June 22, 2017

De ce nu vom avea un meci usor cu Severinul?

severin

Cine se asteapta ca Petrolul sa faca scor sambata se inseala. Eu unul, ma tem chiar pentru victorie. Explic imediat de ce.

Suporterii Petrolului “de mici” (adica cei care anul trecut preferau micii in locul meciurilor de la Strejnic sau Buzau) se asteapta la o victorie la scor. Ca doar jucam cu ultima clasata: CS Severin. Multi dintre ei nici nu stiu unde se afla Turnu Severin pe harta. Dar n-are importanta. Ca doar nu suntem la ora de geografie.

Eu unul nu ma entuziasmez peste masura si am cateva motive pe care vi le expun mai jos:
Petrolul nu se prea omoara cu echipele mici. Sa nu uitam ca si CSMS Iasi a facut primul punct cu noi in conditiile in care juca in inferioritate numerica, sa nu uitam ca am revitalizat Gloria lui tata Jean.
Petrolul joaca pana in minutul 80. Cu Otelul B. Inkango ne-a pedepsit in min 88, la Iasi A. Pătulea ne-a executat in minutul 94, la fel ca si Tucudean in Stefan cel Mare. “Bistriteanul”  Laio a marcat si el in min 81.
Severinul pierde abia pe final. Din cele 7 infrangeri, 4 s-au petrecut in prelungiri. In celelalte doua severinenii au primit gol dupa min 80. Singurul meci pe care l-au pierdut inainte de minutul 80 a fost cel cu Rapid din Giulesti, cedat destul de greu. Iata mai jos rezultatele despre care pomeneam:
1-2 cu Dinamo, gol Danciulescu min 80
1-2   cu Brasov gol Popa min 83
0-1   cu Chiajna gol Ad Popa min 90
0-1   cu Gaz gol Astafei min 90
1-2   cu Vaslui gol NDoye min 90
0-1 cu CSMS Iasi gol Petrovic min 90
CS Turnu Severin a pierdut doar o singura data la diferenta mai mare de un gol (2-0 cu Gaz Metan)

Mizez totusi pe faptul ca jucam acasa si, ca de fiecare data, vom juca in 12. Personal cred, exceptand coregrafia 3D, ca atmosfera va fi mai frumoasa decat la meciul cu Steaua. Asta pentru ca Ploiestio-stelistii vor ramane la televizor. Dar e important sa intram la pauza cu avantaj pe tabela. Altfel va fi greu.