September 23, 2020

Club profesionist de fotbal, cumparam sustinere pentru Grozav

Ce mi-a fost dat sa citesc pe site-ul clubului in urma cu cateva momente. Chiar asa am ajuns?

Iata ce scrie pe fcpetrolul.ro: “Cu siguranţă, Gicu Grozav îşi doreşte, cu fiecare prilej, să dea tot ceea ce are mai bun şi pentru echipa noastră. Poate că nu întotdeauna îi şi reuşeşte, dar, cu timpul, suntem convinşi că va demonstra faptul că este un jucător care merită încrederea tuturor. Gicu are parte de susţinerea conducerii clubului, a antrenorilor şi a colegilor săi, dar are nevoie, mai ales în aceste momente, de un pic de răbdare şi, bineînţeles, de încurajările celor mai frumoşi fani din România, cei ai Petrolului Ploieşti. Suntem siguri că, manifestând cu toţii înţelegerea necesară, ne vom bucura, cât de curând, de reuşitele pe care Gicu Grozav le va avea apărând culorile echipei noastre”, este mesajul pe care conducerea FC Petrolul Ploieşti îl transmite suporterilor „galben-albaştrilor”.

Incerc pe cat posibil sa-mi mentin obiectivitatea. Am fost unul dintre aceia care s-a bucurat cand Grozav a ajuns la Petrolul. E tanar, e roman, e talentat. Dar apoi, am capatat impresia ca grozavul Grozav se crede prea bun pentru Petrolul. Nu am mai vazut aceeasi determinare din meciul cu Ceahlaul sau AEK desi, slava Domnului, sanse i s-au tot dat. Am incercat printr-o poezie sa il determin sa se trezeasca la viata, lucru care s-a si intamplat in meciul cu Severin. Da, n-a facut cel mai reusit meci dar s-a vazut alta atitudine. S-a vazut vointa. Determinare. Nu ma numar printre cei care l-au fluierat si eram hotarat sa il sustin la urmatorul meci. Pana la urma e al nostru si trebuie incurajat. Dar iubiti conducatori, lasati-ma sa imi aleg singur modalitatea de exprimare. Nu imi impuneti pe cine sa simpatizez si pe cine nu. Asta e mercantilism pur. Dar un soi ciudat de mercantilism din care eu ca simplu suporter nu castig nimic. Probabil clubul vrea sa-l vanda pe bani buni si apeleaza la mine ca sa ii crestem cota. Altfel nu-mi explic o asemenea reactie. Nici din partea lui Rednic, nici din partea conducerii. Dragi oficiali, respectul se castiga. Masele nu pot fi manipulate in acest mod. Grozav intai sa alerge, sa joace iar apoi se va bucura de toata simpatia noastra. O simpatie venita din suflet si nu la comanda.

 

TRIMITE SI TU MAI DEPARTE!

7 Comments

 1. adyatac
  Reply

  pana la incurajari sau fluieraturi cred ca cea mai buna solutie ar fi o discutie face to face intre suporteri si gicu

 2. ecou
  Reply

  Nu daca putem, ar trebui sa ne abtinem de la toate lucrurile astea, gata a inteles si el ca nu e dorit daca nu joaca , eu cred ca acum presiunea e prea mare pe el si poate incearca sa faca prea multe, desi e doar un copil trebuie lasat sa joace, anul trecut pana sa vina Hamza toata lumea tragea de Oprita, acum ca avem mai multi atacanti (buni) ne ridicam cu pretentii, daca iei 10 insi din galerie (cu exceptia celor care de ani buni au alergat dupa echipa prin toate coclaurile ) si ii intrebi in 10 zile diferite de ce tine cu PETROLUL iti zic eu ca in fiecare zi o sa iti dea alt raspuns si nu unul pe toate acele zile, deci concluzia sunt multi suporteri care sunt frustrati samd, haideti sa ii incurajam si pe urma sa ne ridicam cu pretentii. daca pana la pauza competitionala nu se rezolva lucrurile in pauza luam cu toti cu asalt stadionul sa vina conducerea si tot sa stam de vorba. In cazul in care nu se fac multe lucruri din cauza unor oameni “cu tigaie la cap” atunci mergem si spre primarie si gata!!!

  Doar PETROLUL !

 3. LIVIU
  Reply

  Este importanta echipa….iar prin ECHIPA trebuie inteles si conducere tehnica,administrativa,etc…..eu apreciez faptul ca-l apara si nu cred ca prin acel comunicat impun ceva….cuiva….si mai ales acestei GALERII sau acestor SUPORTERI!

 4. popicu
  Reply

  eu sincer nu inteleg “specimenele” care il fluiera pe gicu …. am inteles il fluiera odata la un meci, dar astia daca apare o aiureala in presa sau daca are un meci slab gata … mi-e sila de betivii din galerie care nu au treaba cu meciul si de samantari

 5. liviudraghici
  Reply

  Cum zicea si cineva pe doarpetrolul eu nu ii inteleg pe-aia care incep cu “hai cioara” la adresa lui Mustivar sau Bokila. Asta e mult, mult mai grav. Dar asa se intampla, unde e cantitate, calitatea mai lasa de dorit

POST A COMMENT.